92% гостей Євробачення висловили бажання знову повернутися до України

Щойно презентували результати опитування гостей Євробачення, які відвідали Україну під час музичного конкурсу. Подібні опитування для нас не новинка. Ми в Інституті світової політики із 2011 року активно досліджуємо тему "м'якої сили" України за кордоном (під пильним керівництвом автора цієї концепції професора Джозефа Ная), і динаміка сприйняття України як у регіоні, так і в Європейському Союзу завжди була в нашому фокусі.

Зокрема ми здійснювали опитування в найбільш населених країнах Європейського Союзу, де з'ясували, з чим нас асоціюють і що треба зробити, щоб Україна стала привабливышою для простих німців, італійців, французів чи іспанців. Нас мотивує не проста цікавість, що і як про нас думають, а розробка рекомендацій, які б дозволили Україні вийти на такий рівень позиціонування в Європі, який би сприяв прийняттю правильних для нас політичних (а отже і фінансових) рішень.

Читайте також: "У Києві все пройшло бездоганно", – керівник "Євробачення" Ян Ола Санд

Результати нинішнього опитування, яке на замовлення ІСП і за підтримки USAID (у рамках програми "Долучайся") тп Pact здійснило GFK, підтвердило наше давнє спостереження: зазвичай сприйняття України стає кращим після відвідин нашої країни, ніж було до того. Попри жалюгідний стан доріг, недосконалу сферу послуг і купу інших речей, яких соромляться навіть самі українці. Лише один, але дуже красномовний, як на мене, факт: до відвідин України найбільше гості Євробачення (24%) асоціювали Україну зі словом "війна". Майже половина опитаних (43%) навіть чесно зізналася, що боялася можливих терактів у Києві. Достатньо було кілька днів, проведених у Києві, щоб ця асоціація з Україною зникла взагалі з їхнього асоціативного ряду. Натомість головною асоціацією з Україною стала "гостинність, чудові позитивні люди" (32% опитаних наприкінці подорожі відповіли саме так).

Традиційно цікавились ми й тим, які речі в Україні закордонні гості вважають помітно слабшими, ніж в інших країнах ЄС. І традиційно серед лідерів опинились: транспорт, міська інфраструктура, уряд (очевидно, подіяв образ наскрізь корумпованого українського політикуму) та низький рівень знання англійської серед населення.

Особливістю нинішнього опитування було те, що в ньому вперше брали участь як громадяни ЄС, так і інших країн Європи та пострадянського простору. Зі здивуванням ми з'ясували, що відповіді на запитання одних не особливо відрізнялися від інших. Серед цікавих відмінностей, вартих додаткового дослідження, – вдвічі більше не громадян ЄС вважають, що українці боролись і продовжують боротьбу за європейські цінності, ніж власне представників країн самого Європейського Союзу.

Читайте також: Як сприймають Україну ті, хто значною мірою визначає політику Європи

Показових нюансів в опитуванні ще чимало. З ними можна ознайомитися дуже згодом на нашому сайті. Але ключовий, як на мене, момент в опитуванні полягає в такому: 92% гостей Євробачення висловили бажання знову повернутись до України. Це і є головна оцінка того, як прийняла Україна Євробачення. І якщо потрібно було би сформулювати відповідь на запитання "Якою побачили гості Євробачення Україну", його варто сформулювати такою чином: "Такою, до якої є бажання знову повернутись".

Альона ГЕТЬМАНЧУК

Сообщить об ошибке – Выделите орфографическую ошибку мышью и нажмите Ctrl+Enter