Чи перейдемо межу в 30 гривень за долар

Сьогодні, в п'ятницю, 13 січня, Національний банк України встановив офіційний курс гривні на рівні 27,25/$, зазначив у своєму блозі на "Новому часі" економіст Олександр Жолудь. На ринку середній курс продажу складає 29,06, а купівлі – 28,69 гривень за долар.

Аналізуючи поточне ослаблення гривні, треба розуміти загальну річ: оскільки у нас вільне курсоутворення, певні коливання є цілком нормальними.

Читайте також: НБУ та уряд штучно девальвують гривню – Новак

Якщо ми подивимося загальні тенденції на сьогодні, то минулого року валюти більшості країн, що розвиваються, у другому півріччі послаблювалися щодо долара. Причому ослаблення польського злотого, турецької ліри та російського рубля за половину 2016 року було більшим, ніж ослаблення гривні за той самий період. Тож частково те, що нині відбувається, можна пояснити рухом разом з іншими валютами.

Також треба враховувати, що в зимові місяці у нас є сезонність – насамперед, через необхідність імпорту газу для опалення, а також зменшення експорту, пов'язане з тим, що найбільше ми експортуємо товари сільськогосподарського призначення, які продаються до кінця року, та чорні метали, які йдуть на будівництво і менше споживаються в зимовий період через те, що наші основні ринки – це Європа та Північна Африка; вони в тій півкулі, де зима співпадає з нашою. Звідси сезонність експорту.

Якщо дивитися з цієї позиції, не варто очікувати значного посилення гривні до кінця опалювального сезону та відновлення будівництва. Коливання, безумовно, будуть, але в січні та лютому можливі значні послаблення. Нагадаю, наприклад, що в лютому минулого року курс доходив приблизно до 27,3 гривень за долар, а потім у літні місяці зміцнився до 25 гривень за долар.

Читайте також: Коливання курсу гривні не перетнуть критичної межі – економіст

Цілком імовірно, що й цього року певне послаблення (якщо не брати показники день у день, а дані хоча б за місяць) можливе саме в лютому. А от посилення гривні, найвірогідніше, відбудеться вже навесні.

Виключати продовження ослаблення не можна, оскільки в нас вільне курсоутворення. Я б не стверджував із впевненістю, що воно буде, але ій виключати його також не став би. Не думаю, що ми найближчими тижнями перейдемо межу в 30 гривень за долар, але подальше зростання курсу долара можливе.

Сообщить об ошибке – Выделите орфографическую ошибку мышью и нажмите Ctrl+Enter