Монументальний Збіг з-під Жовкви

Його рід походить із райцентру Жовква під Львовом, яке має таку глобальну історичну біографію, що виводить невеличке містечко у ранг одного із епіцентрів європейської цивілізації.
Його батько Тадеуш служив дипломатом Речі Посполитої у Росії, Франції, Німеччині, Канаді, звідки не повернувся, коли Польщу опісля нацистської інвазії окупувала Москва.

Отримавши блискучу освіту у Макгільському університеті у Монреалі, а відтак у Гарварді, юний Збігнев одразу став інтелектуальною зіркою, що сходила зі студентських літ на небосхилі американського істеблішменту.
У політиці він мав дві номінальні позиції – спочатку перспективний радник Держдепу, який раптово подає у відставку на знак протесту проти політики інвазії президента Ліндона Джонсона в Індонезії, а відтак стає неперевершеним радником з національної безпеки президента Картера.

Читайте також: На 90 році життя помер відомий політик і державний діяч Збіґнєв Бжезінський

Посада наче не примітна, але з тих пір і до останніх днів Збігнев Бжезинський здобув і утримував ранг якщо не першого, то й не другого у глобальній політиці. Він був першим серед тих феноменальних людей, думка яких має найважливіше для усіх на планеті значення.
"А що з цього приводу думає Бжезінський" – жодне глобальне рішення не тільки у США, а у всьому світі не приймалося без відповіді на це запитання. Жрець-мудрець №1 у контексті своєї генерації і у масштах усього людства.

Якщо із часів Брежнєва і дотепер у Кремлі спитати – хто ворог Росії №1, від генсеків до двірників на Красній площі – усі назовуть цього грізного американського поляка.
Треба сказати, що такий статус Бжезінського попри примітивну демонізацію мав поважні підстави. Бжезінський перший серед світових інтелектуалів дав наукове заключення, що СРСР розвалиться, і то дуже скоро. Першим дав візію, що існування світового комунізму – це питання кількох років. Коли він про це говорив, то, можливо, був чи не єдиним на планеті, хто у це вірив.
Бо він це знав, коли цього ще не знав ніхто. Виключна прерогитива генія.

Я знав його також зі студентських років, припадаючи до радіотранзистора, з якого крізь шалену канонаду кагебешних "глушилок" проривався "Голос Америки". Відтак на свій страх і ризик ще у радянський час привіз із Польщі його книгу про колапс комунізму у російському перекладі.
Я йому повірив, що СРСР скоро зникне. Саме він спонукав мене стати у перші ряди тих, котрі розвалювали союз власноручно підчас національно-визвольної революції 1989-91 років, яка була революцією справжньою, бо ми здобули державу, на відміну від так званих наступних революцій навколокоритних, які не здобули нічого.

Як про колегу-політолога за науковим фахом, можу сказати, що провидіння вручило Бжезінському наймасштабнішу інтелектуальну лінзу, крізь яку він вглядався у Простір і Час. Збіг був безумовно головним стратегом сучасного планетарного світопорядку.

Читайте також: Бжезинский лучше всех понимал Украину в Вашингтоне, – Небоженко

Але на відміну від світлих візіонерів, яким дано геніальним розумом проникати у таїнство творення Історії, вчений Бжезінський був тим практиком, роль якого у реалізації його пророцтв кваліфікується, принаймні, у Москві, як вирішальна. Він наврочив колапс червоній Москві, а відтак зробив це. Його ім"я щонайменше у трійці могильників СРСР – Рейган, Войтила, Бжезінський.
Трійця хрещених батьків України, як держави.
Ці титани знищили диявольську богоборську імперію у минулому столітті, на руїнах якої піднялася з попелу наша свобода.

Але зло знову вилазить із порів кремлівської стіни. Москва знову – обитель зла. І тривога облягає планету не тому, що зло – жахітливе, а тому, що на капітанському мостику людства нині нема нікого.
90-літній Збіг залишався там, наверху і попереду, останнім із могікан. Постбжезінський світ стоїть перед викликом – чи буде він спроможним народити велетнів планетарно-глобального масштабу, як цей хлопчина із жовківським, могутнім, як і саме Древо Істини, корінням.

Василь БАЗІВ

Сообщить об ошибке – Выделите орфографическую ошибку мышью и нажмите Ctrl+Enter