Не можна позбавити громадянства України, але його можна втратити – Магера

Чи можна особу позбавити громадянства України? Ні, не можна. Це прямо забороняє стаття 25 Конституції України. Навіть за вчинення державної зради, навіть відносно проросійських колаборантів. На жаль.

Чи може особа втрати громадянство України? Так, може. Якщо вона добровільно набула іноземне громадянство, чудово усвідомлюючи, що згідно зі статтею 4 Конституції України в Україні існує єдине громадянство. Без жодних винятків. І це положення є складником засад конституційного ладу Україні, бо структурно перебуває в розділі І Основного Закону України.

Читайте також: Кого зможуть позбавити українського громадянства

Зверніть увагу, що згідно з пунктом 26 частини першої статті 106 Конституції України Президент України приймає рішення про прийняття до громадянства і про припинення громадянства, а не про вихід із громадянства. Невже хтось гадає, що це лише гра слів? Вихід є лише однією з форм припинення громадянства. Іншою формою припинення громадянства є втрата громадянства.

Заради цікавості подивіться попередню Конституцію України від 20 квітня 1978 року. Вона в частинах першій і другій статті 31 передбачала, що хоча в Україні й існує єдине громадянство, проте на основі (і лише) міждержавних договорів допускалося подвійне громадянство. А у повноваженнях Президента України було не лише вирішення питань про прийняття до громадянства України, але й вихід із (але не припинення!) громадянства України (пункт 10 статті 114-5).

Читайте також: Подвійні стандарти щодо подвійного громадянства

Узагальнювальний висновок. Єдине громадянство існує в Україні з часу проголошення незалежності, але в проміжку 1992-1996 рр. допускалося подвійне громадянство винятково на основі міждержавних угод. Після 28 червня 1996 року єдине громадянство в Україні існує без жодних винятків і обмежень.

На істину в цьому трактуванні конституційних положень не претендую. Але кожного разу, коли заходить правовий спір, треба вмикати мізки, а не власні симпатії або антипатії до окремо взятих осіб.

Андрій МАГЕРА

Сообщить об ошибке – Выделите орфографическую ошибку мышью и нажмите Ctrl+Enter