Призов-2017. Чого дуже бояться “піджаки”

Як кажуть, гроші люблять всі: патріоти і ті, що не дуже.

Відбувся брифінг у Генштабі, де говорили про два важливі моменти: демобілізацію військових, які підписали безстроковий контракт, і призов офіцерів запасу, що не служили в ЗСУ.

Безстроковиків демобілізовувати почнуть з квітня 2017-го. Для того, щоб звільнятися, вони мають подавати рапорт, Генштаб після його опрацювання ставить бійців у чергу. Звільнятимуть людей за такою системою, щоб встигали підготувати їм заміну. І от щодо заміни – в лютому стартує призов офіцерів запасу, що не служили. Випускників військових кафедр. Про логіку Генштабу я вже писав раніше. Тепер же хочеться поговорити трошки про інші речі. Матеріальні. Оскільки, у спілкуванні з багатьма випускниками військових кафедр, які досить впевнено почувають себе на гражданці, я дізнався, чому вони не хочуть йти в ЗСУ. Але стимули, які вже сьогодні є для багатьох "піджаків", нарешті змушують сказати – командування нарешті почало думати головою.

Тепер про призов.

По-перше, озвучена раніше заступником начальника Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних сил України полковником Марком Андрусяком цифра у 4 000 призваних "піджаків" наразі не точна. Кількість призовників залежатиме від того, скільки бійців будуть звільнятися із ЗСУ в запас. Більше того, чи проводити призов взагалі ще немає остаточного рішення. Може таке бути, що кількість звільнень у запас буде незначною і даний призов не знадобиться. Хоча, швидше за все у Генштабі банально заспокоюють. Бо по факту в ЗСУ, у військових частинах, дуже багато вільних вакансій тих самих офіцерів штабу, які не вдається заповнити контрактниками.

Читайте також: Призов "піджаків" у ЗСУ. Яка логіка Генштабу

По-друге, гроші. Багатьох піджаків хвилює саме матеріальна сторона питання. Мовляв, на гражданці маю 25-30 тисяч гривень на місяць. Все втрачати і йти в армію? Так от, тут є вже Закон – нова редакція частини третьої Статті 119 КЗпПУ: "За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб – підприємців, у яких вони працювали на час призову. Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Що ж стосовно зарплати в армії. Випускники військових кафедр отримували звання молодшого лейтенанта (лейтенант). Базова зарплата лейтенанта ЗСУ в 2016 році становила 9 500 гривень. У зоні АТО – 15 000. Призвані офіцери запасу, а призов має бути на 18 місяців, отримуватимуть соцпакет і зарплату офіцера-контрактника. А в зону АТО будуть направлятися лише за бажанням, підписавши контракт із ЗСУ. Тобто, зарплата на фірмі + зарплата в ЗСУ – це і є стимул військового командування. Якщо фірма не буде платити – є прокуратура, можна йти до суду.

Читайте також: Тепер у нас є Армія. З великої літери "А"

Але знайомих "піджаків" навіть цей стимул остаточно не переконав. Оскільки, з цих 25-30 тисяч білою була лише "мінімалка" – сьогодні 3200, а решта – конверт. Порушення закону, проте сьогодні так працює більшість компаній. Але це також означає, що фірма не буде платити їм чорну частину, поки вони будуть призвані. І тут вже невигідний для них момент в матеріальному плані.

Звичайно, Генштаб і Міноборони сьогодні зробили все, щоб не гнати людей "з-під палки". І вийде набрати дійсно достатню кількість "піджаків", бо далеко не всі з них на гражданці мають 9 500. Люди люблять гроші, і армія нарешті їх платить.

Андрій КОВАЛЕНКО

Сообщить об ошибке – Выделите орфографическую ошибку мышью и нажмите Ctrl+Enter