П’ять висновків про Uber в Україні

Дуже цікава історія зараз відбувається з компанією Uber. Зараз, поки ще не зрозуміло, що станеться з самим дорогим стартапом світу, ми можемо говорити про ті чи інші речі лише теоретично. Але, тим не менш, вже можна зробити багато цікавих висновків.

Ті, хто не в курсі попередніх серій мексиканського серіалу під назвою убер, можуть ознайомитись з хронологією подій тут або тут. Якщо коротко, то Uber зараз дуже трясе – через низку скандалів.

Які висновки можна зробити вже зараз?

1. Стартапи – це не бізнес (я знаю, що вам будуть часто говорити протилежні речі, але тим не менш). Це ще раз доводить своїм прикладом Uber, який на даний момент коштує 70 млрд. доларів (!), при цьому компанія не володіє матеріальними активами, є абсолютно збитковою (за 2016 рік – мінус 3 млрд доларів) і використовує стратегію "демпінг", а отже, багато хто користується цим сервісом лише через нижчу ціну, до якої не можуть опустити конкуренти убера, які є реальним бізнесом. Потрібно також зазначити, що Uber не є монополістом, а, отже, досить легко замінються іншими сервісами (що і можна було побачити на прикладі Lyft).

2. Організувати "чорну" атаку на будь-який сервіс досить просто. Я не вірю, що всі скандали, що супроводжують убер останні 1-2 місяці є випадковими і незалежними один від одного.

Читайте також: Сьогодні моє терпіння луснуло, або Як в Uber начхати на клієнтів

Особливо цікавою є історія про sexual harassment (сексуальне домагання). Чому цікавою? Під цим поняттям в різних країнах різні люди розуміють абсолютно різні речі. Тобто організувати "sexual harassment" при наявності всіх можливих рас і релігій в сан-франциско досить просто. Я ні в якому разі не стверджую, що у випадку з убером це була підстава, а всього-навсього говорю, що організувати це при бажанні досить просто. І, на відміну від розкрадання майна чи поганих фінансових результатів, важко довести і важко спростувати.

3. Толерантність – досить вибухонебезпечна річ. І чим далі в ліс – тим наслідки будуть гіршими.

Хороший приклад – відео з Тревісом Каланикою і водієм убера – Камелем.

Після закінчення поїздки Камель затримує главу компанії і цікавиться, чому той піднімає стандарти обслуговування, але при цьому знижує тарифи на Uber Black. «Ти змінив весь бізнес, ти опустив ціни на поїздки», – звинувачує Каланіка водій. У відповідь Каланик намагається виправдатися, але швидко втрачає самовладання. «Маячня. Деякі люди не люблять брати на себе відповідальність за власні проблеми. Вони звалюють провину на когось іншого.

Якщо прибрати емоції, то Каланик нічого поганого не сказав. Особливо якщо згадати, що це було сказано в такій країні, як США, де працює капіталізм, а, отже, ніхто нікому нічого не винен. Якщо водія не влаштовує зарплатня, то він не зобов'язаний працювати на поганого "дядю". Проте суспільна думка стала на сторону водія, а отже, ця історія ще раз показує, як легко можна опустити/підірвати рейтинг компанії за бюджет декількох чашок кави.

Враховуючи, що є 100500 різних каст і категорій населення (віруючі, феміністки, чорні, білі, зелені, різнополі, однополі, пацифісти і т.д.), то попасти в не приємну історію стає досить простою задачею, враховуючи масштаби та географію компанії.

Читайте також: Люди, що може бути краще за 21 сторіччя?

4. Багато хто заговорив про корпоративну культуру та лідерство, а точніше про її відсутність в убері. По-перше, ще ніхто не довів, що ці речі якось вливають на успішність компаній (можу і без досліджень сказати, що не впливають), але досить цікаво, як дорослі люди починають розганяти ці тези. Цікаво, коли лідери думок на Заході почнуть вголос говорити, що корпоративна культура і т.д. – повний булшит.

5. Навіть якщо ти стартап, який коштує 70 млрд, це не означає, що тебе важко потопити. З точки зору надійності краще коштувати 7 млрд, але бути бізнесом, ніж 70 млрд, будучи стартапом. Звісно, якщо убер колись стане новим майкрософтом чи епл, можна буде посміятись з моїх слів, але після теранос та пебла все може бути.

Для мене убер – краще, що сталось з Києвом за останній рік. Прикро, що низка скандалів співпала з запуском в Києві, і сподіваюсь, що ми ще довго будемо користуватись хорошим сервісом за адекватну ціну.

Олександр КРАКОВЕЦЬКИЙ

Сообщить об ошибке – Выделите орфографическую ошибку мышью и нажмите Ctrl+Enter