Сьогодні – Щедрий вечір: якою має бути святкова вечеря

Сьогодні, 13 січня, – через тиждень після коляди, напередодні Нового року (за старим стилем) відзначають Щедрий вечір, нагадує спільнота Good News about Ukraine на своїй сторінці у фейсбуці. За християнським календарем – це день преподобної Меланії

Як і на Святвечір, готують святкову вечерю, яку в народі величають Щедрою, тому що страви цього вечора не є пісними.

У Новий рік прийнято було готувати безліч страв: при тому цінувалося, якщо вони різноманітні й ситні, адже чим більше страв на столі, тим щедрішим обіцяв бути наступний рік.

На чолі столу, як і в Різдво, стояли кутя й узвар.

На новорічному столі обов'язково були страви зі свинини. Свиня традиційно вважалася символом родючості і достатку. Не бракувало й страв із яєць та сиру, багатий традиційний новорічний стіл і різноманітними виробами з тіста: варениками з різними начинками (м'ясом , сиром, маком), млинцями (які є символом сонця і благополуччя), книшами, калачами і паляницями (теж символами благополуччя, адже чим краще і рум'яніша випічка, тим більше щастя в новому році). Випічкою обдаровували й тих, хто приходив засівати в новорічну ніч.

Дівчата пекли також обрядові булочки – балабушки, за якими ворожили на судженого: балабушки розкладали на лавці і запускали голодного собаку, чию балабушку вона хапала першу, та дівчина першою і вийде заміж.

Подавали до столу вареники із "сюрпризами": всередину кожного вареника додавали різні незвичайні "начинки". Якщо комусь попадалася борошно – це до мук, квасоля – до дітей, гудзик – до обновки, цукор – до хорошого життя, сіль – до важкого, перець – до несподіванок, мотузочок – до дороги, копійка – до грошей.

Господарі накривали святкові столи рушниками і прикрашали колосками, в центрі столу ставили кутю і запалювали свічку, щоб вшанувати пам'ять предків, із куті починали трапезу.

Доброю прикметою було, якщо за столом збереться парна кількість гостей. Якщо так не виходило, господарі повинні були поставити порожню тарілку. Коли всі починали їсти, не можна було вставати з-за столу, все мало бути господині напохваті.

Святкування зазвичай було веселим, і гості сиділи до півночі. Молодь ходила всіх вітати і засівати пшеницею, бажаючи щедрого Нового року.

Увечері цього дня дівчата ворожили.

За старих звичаїв, коли дівчата починали ворожити, парубки викрадали в них вдома двері або хвіртки, як би не опиралися господарі. Щоб повернути вкрадене, батько дівчини повинен був виставити могорич.

У різних районах України існували свої види ворожіння.

Сообщить об ошибке – Выделите орфографическую ошибку мышью и нажмите Ctrl+Enter