У справі Насірова слід враховувати фактор суспільного запиту – політолог

Активісти біля будівлі Солом'янського райсуду

Суд над Насіровим – продовження справи Онищенка. Звинувачення, пред'явлені Насірову, стосуються податкових пільг, відстрочок рентних платежів фірмам Онищенка, пише у своєму блозі на "Новому часі" політолог Володимир Фесенко. І далі можна тільки гадати: діяв Насіров зі власної волі або виходячи з особливих взаємин із Онищенком, були там корупційні мотиви чи ні. Але проблема не в самому процесі, а в суспільній реакції на нього. Це головне і стане вирішальною обставиною, яка вплине на ситуацію.

Для НАБУ було важливо вийти на "велику рибу", як зауважив сам голова НАБУ Артем Ситник. Орім того, наявний фактор суспільного запиту – вимоги гучних антикорупційних справ. НАБУ довго готувалося до цієї події, за різними даними, кілька місяців, і нарешті зважилоя піти на таку резонансну справу. У пострадянських політико-економічних системах голова фіскальної служби – одна зі ключових фігур і дуже велика риба. До того ж, якби у президентській команді опиралися затриманню Насірова, то Луценко, як генпрокурор, заблокував би ці дії. Тому, вважаю, була певна санкція з боку керівництва країни на розвиток справи Насірова.

Читайте також: Насіров готується до втечі – Найєм

Інша річ, що для НАБУ тут чимало підводних каменів, потенційних мін, на яких можна підірватися, що своєю чергою використають проти самого Ситника або НАБУ як інституту. Тож зараз ведеться боротьба ще й за майбутнє антикорупційного бюро: наскільки воно стане самостійною структурою.

Далі. Як показав процес, на першому плані аж ніяк не юридичні обставини, а фактор суспільно-політичного тиску. Вже неважливо, винний чи невинний Насіров, оскільки йдеться про фіскальну службу, яка з давнього часу сприймається як символ корупції. До того ж, раніше Насіров ставав фігурантом різних скандалів. І все це в сукупності призвело до шквалу суспільних емоцій. Більше того – коли адвокати Насірова практично добилися його звільнення, нахлинула ще одна емоційна хвиля і блокування суду.

Без тиску логічним стало би звільнення Насірова під заставу. Хоча 2 млрд. гривень, запитувані НАБУ – величезна сума, але це найбільш вірогідний сценарій. Однак наявний фактор суспільного запиту. А значить, і суду, і владі слід врахувати його. Випустити Насірова зараз – піти проти народних настроїв, причому дуже сильних, емоційних.

Тут варто порушити таке питання. Чому не вдавалися спроби спровокувати політичну кризу, що відбувалися й торік, і зовсім нещодавно, 20-22 лютого? Тому що не було емоційного тригера. А зараз він може з'явитися. І в цьому велика небезпека для влади. Звільнити Насірова, навіть якщо є всі юридичні підстави і, якщо адвокати Насірова переграють НАБУ, можна. Але це спровокує гостру політичну кризу. Тому подальший розвиток ситуації буде залежати від громадського впливу, реакції народу. І суду разом із владою доведеться з цим рахуватися.

Припустимо, суд виносить рішення про звільнення під заставу. Найпростіше – активісти заблокують суд і вимагатимуть нового затримання. Емоції зараз сильні. Запит на арешти і посадки – так і не реалізований. Суспільство вимагає показової жертви. Нехай навіть не у формі остаточного вироку, але вимагає жорстких рішучих дій. У цьому особливість ситуації, що склалася.

Читайте також: Отакий Роман: Насіров як символ проблем країни

Люди нікому не довіряють. Так, існує активна меншість, агресивно налаштована щодо влади, але вона роз'єднана. Дуже показово, що 22 лютого блокадники проводили окремо свою акцію, й окремо – націоналісти. Громадяни не довіряють ні владі, ні опозиції, опозиційні сили не довіряють один одному. Раніше не вистачало того, що було і в 2004, і в 2013 – емоційного тригера. Ми, до речі, ніколи не знаємо, що може стати цим спусковим гачком. У 2013-му – ним став розгін активістів. Ситуація під судом, якщо раптом, всупереч суспільному запиту, Насірова звільнять, теж може стати таким тригером – у цьому небезпека для влади.

Може з'явитися і фактор масової підтримки дій опозиціонерів, і самі опозиціонери можуть об'єднатися. Це не просто Семенченко з Парасюком у блокаді або праві націоналісти, що йдуть своїм маршем, і яким теж далеко не всі довіряють. Тут можуть об'єднатися різні політичні табори, бо ненависть до фіскалів і великих шишок, які уособлюють корупцію, велика.

Сообщить об ошибке – Выделите орфографическую ошибку мышью и нажмите Ctrl+Enter