Відповідь Рабіновичу: “Ніхто з письменників, які були запрошені з закордону в УРСР, не померли своєю смертю”

Юрій Винничук

Пане Рабіновіч, ви обурилися, що Олександра Олеся не запрошували в Україну, а тепер хочуть перепоховати. Я не знаю, чи знайомі ви з українською літературою. Але напровсяк повідомлю, що ніхто з тих письменників, які були запрошені з закордону в УРСР, не померли своєю смертю. Усі були розстріляні: Микола Вороний, Антін, Іван і Тарас Крушельницькі, Василь Бобинський, Клим Поліщук, Вероніка Черняхівська, Марійка Дика, Роман Сказинський, Пилип Загоруйко, Антін Павлюк, Микола Калинчук, Мирослав Ірчан і ще десятки інших. А окрім них ще десятки тих, які без запрошення вирішили повернутися на Батьківщину та ті, що не втекли від визволителів у вересні 1939-го. Усі вони поховані невідомо де. А ті, що вижили, відбули свої 10-25 років таборів.

То яка доля чекала б Олександра Олеся? Мабуть, така сама, як і його сина, поета Олега Ольжича в гестапівських казематах і така ж, як і його побратима Миколи Вороного.

Так сталося, що у моїй антології «Розіп'ята Муза», присвяченій пам'яті 322 убитим поетам, поруч з Миколою Вороним опинився і ваш однофамілець – талановитий поет Лібер Рабинович. Уявіть собі – він писав мовою аборигенів. Тобто це був дуже активний український поет.

Читайте також: Історія з прахом Олеся: чи зроблені висновки?

Народився у 1898 в с. Полонне на Хмельниччині в єврейській родині. Мав незакінчену вищу освіту. Жив у Кривому Розі та в єврейській колонії на півдні України. Надрукував з пів сотні віршів у «Червоному Шляху», «Всесвіті», «Молодняку», «Зорі», «Службовцю».

На час арешту працював коректором на харківській типографській фабриці.

Арештований 23. 04. 1938, засуджений 11. 05. 1938 як «участник антисоветской террористической шпионско-сионистской организации». Розстріляний 5. 06. 1938 у Харкові.

Чому б вам не поцікавитися: а де ж його могила?

P.S. Пане Рабіновіч. Це я написав, заки не второпав, що ви мали на думці не останні 10 років життя Олеся, а останнє наше десятиріччя. Тоді вибачайте. Ви, як і відомий проффесор, не могли знати, що поет помер у 1944. Але Лібер Рабинович все ж заслуговує на вашу увагу. Перепоховайте бодай його.

Читайте також: Очередной конфуз: Вадим Рабинович сделал заявление об эксгумации Александра Олеся. ВИДЕО

Юрій ВИННИЧУК

Сообщить об ошибке – Выделите орфографическую ошибку мышью и нажмите Ctrl+Enter