Як жити щасливо, коли навколо страх і агресія, – психолог

Як продовжувати почуватися комфортно, коли навколо панують негатив, агресія, страх і побоювання за майбутнє?

Незважаючи на інноваційний прогрес у різних сферах нашого життя, я регулярно чую про те, що загальний стан стресу рік у рік зростає. Незалежно від країни чи континенту. Звісно, там, де панує політична та економічна нестабільність, доводиться частіше, ніж зазвичай. відчувати тривогу, збентеження, страх. За звичкою багато хто намагається боротися з цими відчуттями, але стандартні рішення, як правило, призводять до ще більшого розчарування і безсилля.

Що ж робити тим, хто з огляду на обставини став свідком війни, конфлікту, переживає економічну кризу, зниження якості життя, страх і побоювання за майбутнє? Як продовжити почуватися комфортно і щасливо, коли навколо негатив і агресія?

Перше, що потрібно розуміти: всі наші зовнішні конфлікти – відображення внутрішніх переживань. Зовнішні конфлікти виникають для того, щоб ми усвідомили власні суперечності. Своєрідний сигнал про те, що час примиритися з тими рисами, які ми не приймаємо в собі. Саме це змушує нас відчувати злість, роздратування, невдоволення собою, а зовнішні конфлікти – цьому підтвердження. Чим наполегливіше ми протистоїмо, б'ємося, боремося, намагаємося позбутися тих рис (частин себе), які не приймаємо, тим наполегливіше вони повертаються і тим частіше ми бачимо прояв негативу у зовнішньому світі. Останнім часом, на жаль, масовий прояв.

Читайте також: 16 правил, которые спасут вам жизнь

Але важкі неспокійні часи – період зупинитися і задуматися про себе, своє життя, спробувати примиритися з самим собою. На жаль, мало хто схильний вважати себе причиною своїх неприємностей і нещасть.

Ми звикли звинувачувати зовнішні обставини, хоча закон відповідальності говорить: все, що відбувається у твоєму житті, ти створюєш сам своїми рішеннями, вибором і діями. Передчуваю, ця фраза багатьом не сподобається. З іншого боку, чому б не спробувати? Що ви втратите, якщо зупинитеся на секунду і скажете собі: все, що відбувається поза мною, – це відображення того, що відбувається всередині мене. Чого я можу навчитися? Як розібратися з конфліктом всередині себе, впоратися зі станом стресу і страху та поліпшити якість життя просто сьогодні?

Ось кілька простих інструментів:

Принцип духовного трикутника. Важливо пам'ятати: те, як інші ставляться до мене,- це показник того, як я ставлюся до себе та інших. Якщо не влаштовує, як до тебе ставляться інші люди, керівництво, держава і так далі, зміни насамперед своє ставлення до самого себе.

Принцип дзеркала. Всі риси, які ми бачимо в інших і які радують або розчаровують нас, також є і в кожному з нас. Всі ті якості, в яких ми звинувачуємо інших людей (в тому числі владу, уряд), які викликають нашу злість, біль, розчарування і засмучення, є і всередині нас. Саме вони провокують біль і агресію, про наявність яких всередині себе ми навіть не здогадуємося, оскільки живемо здебільшого несвідомо.

Читайте також: Ви нічого не досягнете, перебуваючи в зоні комфорту

Прийняття означає дати собі право бути таким, яким ти є. Навіть якщо ти недосконалий або не згоден зі своєю поведінкою, ставитися до себе без критики і засудження за слабкості, страхи, пороки і межі. Прийняття є частиною любові до себе. Навчившись приймати себе і любити безумовно, ви зможете точно так само ставитися до інших. Легкість, яка запанує у вас завдяки цьому вмінню, поступово охопить все ваше оточення.

Принцип відповідальності. Пам'ятати, що всі ми на 100% відповідальні за свою поведінку в будь-якій ситуації в нашому житті. Людина сама творить своє життя і несе наслідки своїх дій, думок, висловлювань, рішень, реакцій. Відповідальна людина знає, що кожна подія, приємна або неприємна, приносить їй досвід і допомагає розвиватися.

Працюйте над собою, але будьте при цьому терплячі і поблажливі до себе. Тільки ви в змозі поліпшити будь-який аспект свого життя: все, чого не вистачає сьогодні для щастя, радості та гармонії, можете дати тільки ви самі через усвідомлення проблеми, її прийняття і дії, спрямовані на ваші бажання і потреби.

Намагаючись поліпшити кожен день, залишайте минуле позаду, поринувши в цілі й плани. Це дозволить жити повноцінним життям, просто потрібно дати собі час для того, щоб побачити зміни.

Лиз БУРБО, канадский психолог, философ

Сообщить об ошибке – Выделите орфографическую ошибку мышью и нажмите Ctrl+Enter