Замість субсидій слід узятися за енергоефективність – Рибачук

Цього місяця мені виставили за газ рахунок на десять тисяч. Я щойно заплатив, бо куди ж ти подінешся, але це мене шокує, пише у своєму блозі на "Новому часі" колишній віце-прем'єр-міністр України з питань європейської інтеграції Олег Рибачук. Це сільський будинок, двісті метрів – опалення, гаряча вода і батареї. Але батареї регулюються. Сума виросла в рази, і я досі перебуваю під враженням. Це дуже відчутно, при тому, що будинок утеплений, а котел регулюється.

У Європі, звісно, теж високі тарифи. Можу порівняти зі Грецією, де я знімав квартиру. Був період, коли в Салоніках було дуже холодно, і я декілька днів прогрівав квартиру за допомогою кондиціонера – в нас це роблять, не замислюючись. Коли я отримав рахунок на чотириста євро – а це навіть у двохтисячних було занадто – зрозумів все про європейські тарифи.

Читайте також: Національна рада реформ: як забезпечити енергоефективність

Але загалом в Україні практично повністю відсутня система енергоефективності. Замість виплати субсидій варто було б зайнятися нею. Крім того, мені незрозуміло: коли я плачу за газ, я плачу за формулою "Ротердам плюс" чи за що? Цього не пояснюють.

Крім того, є такий експеримент: за який час закипають півлітра води? У нас газ, фактично, "бодяжать", а тому вода закипає набагато довше, ніж мала б. Якість газу дуже погана, і переплачуємо ми страшенно, оскільки рахуються куби, а не вміст газу.

У нас немає конкурентів, оскільки газ ми отримуємо лише від одного постачальника, і не можемо обирати, а це завжди веде до зловживань. Крім того, в цього постачальника, фактично, один власник-монополіст, і не має контролю за якістю газу.

Звісно, є інша крайність – не платити, і так теж не можна. Але якщо вже платити європейську ціну, то треба неодмінно перевіряти якість газу, бо зараз ми платимо за повітря, як за газ.

Читайте також: Енергоефективність – у нас і в Європі

За відсутності антимонопольного регулювання субсидії йдуть із наших кишень до кишень олігархів. Вони не мотивують, не впливають на ринкову ціну, бо немає конкуренції. Якби конкуренція була, компанії би боролися за споживача. А зараз система субсидій неефективна і немодернова. Ми вкладаємо шалені кошти, які можна було б укласти в теплозбереження та модернізацію.

Нам дають несвіжу рибу замість того, щоб навчити нас, як змінити ситуацію.

Сообщить об ошибке – Выделите орфографическую ошибку мышью и нажмите Ctrl+Enter