Жахи Давосу

. І весь форум пройшов під знаком цієї події. Анатолій Чубайс прямо заявив, що Трамп – рівносильний глобальній катастрофі: «Мабуть, найбільш точний опис нинішнього Давосу – це відчуття жаху від глобальної політичної катастрофи. Причому, зауважте, в економіці нічого катастрофічного не відбувається, глобальна економіка росла минулого року, в 2017 році очікується зростання – 3-4%, тому вся ця нинішня катастрофа – це чисто політичне явище… Як сказала одна з американських учасниць, у Трампа-президента є тільки дві опції: або він відмовиться від усього того, що він сказав до цього часу, або він приведе нас усіх до катастрофи». Щоправда, закінчив голова «Роснано», як водиться, оптимістично: «Якщо ліберали зуміють зробити правильні для себе висновки, це означає, що вони зуміють не просто з неї вибратись, а зуміють осідлати й очолити нову хвилю».

Проте російські офіційні особи одразу ж зворушливо стали на захист нового американського президента. Перший віце-прем'єр Ігор Шувалов заявив, що ніяких жахів немає, американські бізнесмени вже зараз, не чекаючи скасування або пом'якшення санкцій, хочуть налагодити ділове співробітництво з Росією, і він зустрічався з деякими з них, і вони обіцяли вже через кілька тижнів представити конкретні пропозиції.

Насправді це – звичайні дипломатичні розмови для форумів такого роду, за якими, як правило, нічого конкретного не стоїть. Просто Шувалов постарався, як міг, підтримати блакитну кремлівську мрію про те, що ось прийде добрий дядечко Трамп, скасує антиросійські санкції, і виникне велика геополітична дружба між Москвою і Вашингтоном. Хоча, зауважу, в шести пріоритетних пунктах програми нового президента США, що з'явилися на сайті Білого дому, відносини з Росією не значаться.

Читайте также: Пінчук – це Аладін, голосом якого говорить Кремль

А прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков заспокоїв журналістів: «Ми не знаємо, як в Давосі. Ми в Москві. У нас у Москві все нормально, жаху немає, працюємо». Проте попри всі оптимістичні запевнення, невизначеність серед світової економічної і політичної еліти зберігається. Взагалі, проведення Давоського форуму саме зараз навряд чи мало великий сенс. Бо поки не можна ще з упевненістю зрозуміти, що робитиме Трамп в економіці. А без знань про основи економічної політики найбільшої за обсягом ВВП країни світу жодні економічні прогнози просто неможливі.

Напевно, до наступного Давоського форуму якась визначеність тут вже буде. Поки ж усе більше нагадувало ворожіння на кавовій гущі. Американські ж банкіри прагнули зробити новому американському президенту приємне. Наприклад, генеральний директор Goldman Sachs Ллойд Бланкфейн оптимістично заявив: «Політичний курс, взятий Трампом, спрямований на стимулювання ринкової підтримки. Зниження податкової ставки, витрати на інфраструктуру та інші заходи обіцяють більше, ніж пропонували демократи на виборах».
Трамп дійсно багато чого обіцяв. Питання в тому, як його обіцянки поєднуються одна з одною. Трамп обіцяє так само повернути промислове виробництво в США і зменшити імпорт із Китаю та інших країн, що розвиваються, зокрема продукції, виробленої там американськими компаніями, й інвестувати в інфраструктурні проекти на американській території. Якщо все це буде дійсно здійснено, то викличе значне подорожчання товарів і послуг для американських споживачів, зростання інфляції і потенційно загрожуватиме фінансовою кризою, не менше гострою, ніж криза 2008-2009 років.

Читайте также: "Кинути" Київ Трампу не вдасться

Поки що Трамп, вже як президент, встиг оголосити в одному з шести основних пунктів своєї програми, що збирається укладати торговельні угоди в інтересах всіх американців, що означає вихід США з транстихоокеанського партнерства і перегляд умов Північноамериканської зони вільної торгівлі (NAFTA) під загрозою виходу звідти США. Як підкреслюється в опублікованій на сайті Білого дому програмі, «занадто довго американці були змушені приймати торгові угоди, які відповідали інтересам вашингтонських інсайдерів і еліт, а не трудящих». Заодно Трамп обіцяє проводити таку енергетичну політику, щоб зробити Америку незалежною від ОПЕК. Це вочевидь призведе до значного зменшення американського імпорту нафти, зокрема за рахунок реанімування вугледобувної промисловості США, і до різкого падіння світових цін на нафту. Крім того, Трамп загрожує Китаю торговельною війною.

Якщо всі ідеї Трампа будуть реалізовані, світова економіка стане більш нестійкою і менш передбачуваною. За цих умов ті країни, які можуть постраждати від дій нового президента США, звернули в Давосі свою увагу в бік Китаю в пошуках альтернативи Америці. Промова голови КНР Сі Цзіньпіна на відкритті Всесвітнього економічного форуму була вислухана з великою увагою, а китайська делегація була найчисленнішою. Однак китайський лідер по суті так нічого і не сказав. Фрази про те, що світова фінансова криза виникла через «нестримну гонитву за прибутком», що адекватну відповідь на поточні тенденції в економіці ускладнює недостатньо ефективне управління або що наукові й технологічні прориви сьогодні є сусідами з безробіттям, бідністю і зростанням регіональних конфліктів, звучать солідно, але нікого ні до чого не зобов'язують, зокрема і сам Китай. А обіцянка голови КНР не розв'язувати торгову війну мало чого варта, оскільки таку війну збирається розв'язати Трамп.

Читайте также: ЗМІ: Порошенко таки зустрівся з Пінчуком

Загалом Давоський форум виявив тільки те, що світ став ще менш передбачуваним, і з'явилося ще більше сумнівів у здатності найсильніших держав світу і найбільших корпорацій управляти глобальними економічними процесами і передбачити їх наслідки. Для України позитивним моментом може стати подальше зниження цін на енергоносії, а негативним – можливе поглиблення світової фінансової кризи, що скоротить призначений для неї обсяг фінансової допомоги та інвестицій.

Борис СОКОЛОВ

Сообщить об ошибке – Выделите орфографическую ошибку мышью и нажмите Ctrl+Enter