Змусити підприємства не отруювати українців – неможливо. ЮРИДИЧНИЙ АСПЕКТ

Зараз буде трохи нудний пост про окремі питання охорони атмосферного повітря та дієвість державної системи управління і контролю.

Практично всі більш-менш серйозні підприємства мають отримані Дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. До дозволу додається досить великий перелік умов, які підприємство повинно дотримуватись.

Якщо раніше в разі порушення умов анулювати цей дозвіл міг сам дозвільний орган, то в часи послаблення державного контролю, таке анулювання здійснюється через суд, що в принципі логічно та справедливо.

Читайте також: Кращі дендрологічні парки України можуть приватизувати?

Наведу навіть цитату з Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності":

"Дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру,

може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа

дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;

2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо

провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Тут щоправда виникає проблемка, Дозвільний орган в переважніій (в природоохоронній сфері так точно) більшості випадків аж ніяк не наділений функціями контролю, в т.ч. видання припису.

Загалом алгоритм у випадку Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря йде наступний; перевірка державної екологічної інспекції – виявлення порушень – припис про їх усунення – після чого подання на Мінприроди про анулювання дозволу – звернення Мінприроди до суду з відповідним позовом.

З цього алгоритму інші органи контролю, які такою можуть виявити порушення, що свідчать про порушення мов Дозволу (наприклад, Держспоживслуба з питань перевищення рівні шумів), але це вже деталі, тим більше, що цей алгоритм існує неофіційно. І в порівнянні з тим, що законодавець якогось вважає в цитованій нормі, що надавати припис про усунення порушень має саме дозвільний орган, то – це вже дрібниці.

Так от, знаєте скільки таких подань було направлено впродовж двох останніх років (2015-2016) екоінспекцією до Міністерства?

Аж цілих 2. Що цікаво, далеко не від самих промислових та забруднених регіонів. Одне по Харкову, а інше по Київському підприємству – Фанплит.

Ще раз, лише в двох випадках за два роки було виявлено порушення умов Дозволів на викиди забруднюючих речовин достатніх (на думку органу контролю) для анулювання Дозволу. Треба писати, що навіть це було зроблено в першу чергу через активність місцевої громади?

До речі, порушення умов дозволу це і понаднормативні викиди, і переобладнання технологічне виробничого процесу (без відповідног окоригування дозволу) і порушення режиму шуму і т.п. не такі вже й рідкі явища.

Але це ще не все.

Знаєте скільки з цих подань знайшли свою реалізацію в Мінприроди в якості позову до суду про анулювання Дозволу?

Правильно, нуль.

При чому посадовцям відомо і про законодавчі проблеми, але простіше відмахнутись, дати формальну відповідь, що не вбачають підстав для звернення до суду і забути про це.

Вчора мав нагоду по роботі відвідати круглий стіл при Мінприроди, де обговорювали проблему викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря заводом "Фанплит", і позиція посадовця Мінприроди середньо ланки така, що громада мала б протестувати і висловлювати якусь незгоду тоді коли Міністерство давало дозвіл на викиди.

А раз ніхто офіційно не протестував, то тепер сидіть тихенько і терпіть допоки дозвіл не втратить свою дію. А потім слідкуйте по всім газетам держави, коли там буде публікація про намір отримати новий дозвіл. Мені цікаво, чи багато з моїх друзів читають зараз газети, а ті хто читає, чи багато помічали таких публікацій? Якщо хто раптом думаю, що Міністерство розміщує таку інформацію в себе на сайті, то ні, вимушений вас розчарувати. А навіщо? Це не передбачено.

Читайте також: П'ять ключових рис успішного міста

Так що введення джерел викидів в експлуатацію вже після отримання дозволу на викиди, технологічне переобладнання виробничого процесу, понаднормативні викиди, перевищення рівня шуму в жилих квартирах та т.п. – це все на думку окремих посадовців міністерства не є підставою щось там анулювати чи корегувати і буде враховано лише при видачі нового Дозволу (якщо мешканці доживуть).

Це так, для роздумів.

Щоб пост не здавався таким вже серйозним та нудним, а також для привернення уваги, додаю картинку з котиком)

Sergiy Bezkrovny

Сообщить об ошибке – Выделите орфографическую ошибку мышью и нажмите Ctrl+Enter