Як оформити пенсію заробітчанам

Дедалі більше українців виїжджають на заробітки, щоб забезпечити свої родини. За останній 2020 рік, згідно з даними, за кордон на роботу виїхало 61,9 тисячі українців. Чи буде їм врахований період роботи за кордоном та як заробітчанами оформити пенсію, розповіла у відео журналістка порталу "Мінфін" Ірина Рибницька.

Гроші. Фото: скріншот YouTube-відео
Гроші. Фото: скріншот YouTube-відео

Журналістка поділилася, що загалом 3 млн українців зараз працюють за кордоном постійно на іноземних роботодавців. Крім того, від 7 до 9 млн осіб їздять на заробітки час від часу.

Роки, що українець відпрацював за кордоном, будуть враховуватися в стаж, але за умови. Для цього Україна повинна мати договір з тією країною про соціальне, або пенсійне забезпечення.

Цей договір може бути за територіальним або пропорційним принципом. Якщо діє територіальний принцип, то страховий стаж буде зарахований як стаж, здобутий в Україні.

Наприклад, в українця при досягненні пенсійного віку в 60 років напрацьовано 35 років страхового стажу, з яких 15 він пропрацював у Грузії. Тобто ці 15 років Пенсійний фонд буде вважати такими, що здобуті на території України.

Однак, при нарахуванні пенсії буде не тільки враховуватися трудовий стаж, а й розмір заробітної плати за кордоном. Враховується та зарплатня, що була набута з липня 2000 року.

Також важливо, що якщо зарплата була в іноземній валюті, тоді Пенсійний фонд її перерахує на гривні по курсу валют на момент набуття права виходу на пенсію.

Однак, Білорусь та Молдова не входять у цей список, стаж Пенсійний фонд буде враховувати, а от зарплатню - ні. Щодо договору між Україною та Росією, то за стаж, набутий з 1991 року на території крайньої півночі РФ, виплачує саме Росія.

А от за пропорційним принципом, деякі країни проводять виплати тільки за ті роки, що українець пропрацював на її території.

Наприклад, українка досягла пенсійного віку, який з квітня 2021 року складає 60 років. Вона має право при наявності 28 років стажу піти на заслужений відпочинок. Якщо у неї, наприклад, 23 роки стажу на території України, то Пенсійний фонд буде враховувати тільки їх. А за ті роки, що жінка пропрацювала в Португалії, вона повинна звернутися в представництво цієї країни і їй порахують ті роки.

Але в Португалії пенсійний вік складає 66,6 року. Тому жінці треба чекати досягнення цього віку й потім звертатися за пенсією.

Популярные новости сейчас

В Украине электронные паспорта приравняют к бумажным: в Кабмине назвали точную дату

Никакой жары и осадков: синоптики рассказали, какой будет погода в Украине 25 июля

Молодая жена Виктора Павлика кардинально изменилась: трендовая стрижка ей к лицу

Показать еще

Раніше портал "Стіна" повідомляв, що українці зможуть вийти на пенсію у будь-якому віці, у Раді готують історичний закон.

Також ми писали, що Пенсійний фонд розповів про можливості людей передпенсійного віку, яким залишилося 2 роки до призначення виплат.

Нагадуємо, що Марина Лазебна розповіла, за яких умов можна буде українцям отримувати 3500 грн пенсії.